ja muuta valokuvaushöpinää
Saan aika paljon kysymyksiä näistä mun kuvista ja valokuvaamisesta yleensäkin ja luulenkin, että tällainen valokuvausaiheinen postaus on ihan tervetullut vaikken mikään ammattilainen olekaan. Ihan siis harrastelijan näkökulmasta pohdiskelen tässä ääneen…
Mullahan on Canonin runko 60D -johon olen ollut varsin tyytyväinen ja jonka käyttöä vielä puolen vuoden jälkeenkin hiljakseen opettelen. Ennen tätä runkoa mulla oli kuitenkin Canonin kaikkein simppelein järjestelmärunko 1000D enkä suoraan sanottuna usko aloittelijan tai ihan perus lomakuvailijan hyötyvän monta kertaa kalliimmasta rungosta mitään. Mulle tuli kai kolmen -neljän vuoden kuvailun ja blogikehityksen jälkeen tarve hankkia järeämpi runko, mutta olisin kyllä selvinnyt sillä simppelillä 1000D:lläkin.
Objektiivi on nimittäin niin paljon runkoa tärkempi. Mulla on jo monta vuotta ollut toi Sigman valovoimainen 50mm 1:1.4 -objektiivi, jonka voittanutta oikeastaan on vaikea löytää ja joka tekee kuvista hyviä yksinkertaisemmalla rungolla ja vähän hämärässäkin. Olin aluksi ihan kauhuissani siitä, ettei tässä ole zoomia, mutta nyt olen jo ihan fani. Kiinteäpolttovälisellä objektiivilla saa tarkempia kuvia -kuvanlaatu on yksinkertaisesti parempi ja hei, kuvaajan pitääkin liikkua! 🙂
Olen ollut niin tyytyväinen tähän Sigmaan, että kun näin Canonin mainostavan omaa pientä 50mm 1:1.8 objektiiviaan kaikkialla about neljä kertaa edullisemmin, kiinostuin. Näissähän ei pitäisi olla ihan kauheaa eroa ja kuitenkin on. Ensinnäkin toinen maksaa sata euroa ja toinen neljä sataa. Molemmissa on paljon valoa ja sopivat erinomaisesti portretti -kuvaamiseen. Uteliaisuus ei antanut periksi, mun oli pakko ostaa toi pikkucanon ja nyt oon entistä hämmentyneempi. Ei näissä oo ihan kauheita eroja. Kertokaa mulle. Ja miksi Sigma 50mm 1:1.4 on niin paljon painavampi ja kookkampi kuin Canon 50mm 1:1.8? Jotain tässä täytyy olla…? Ainoa mitä ehkä huomaan, on Sigman herkempi tarkennus, mutta sekin saattaa johtua tottumattomuudesta uuteen Canoniin. Tulenko huomaamaan Sigman laadun ja pikkucanonin yksinkertaisuuden käytössä vai?
Mun harrastelijanäkökulmasta voisin siis mitä lämpimämmin suositella Canon -kuvaajille tota pientä sadan euron 50mm 1:1.8 -objektiivia. Kaikille teille, jotka ootte kyselleet mun kuvausniksejä ja haluatte kauniita kuvia, mutta joille kuvaaminen on vain osa elämää -ei harrastus eikä sijoituskohde. Niille, jotka eivät halua tai voi laittaa neljää sataa euroa objektiiviin, mutta satanen menee.
Kaikki nämä kuvat -lukuunottamatta viimeistä kuvaa itse objektiivista- on otettu Canon 50mm 1:1.8:lla. Ei paljon eroa entiseen, vai?
Joku toinen kerta vielä kuvanmuokkausjuttuja sitten! 🙂
canonin 50mm 1.8 on hinta-laatu suhteeltaan parhain prime linssi ja piirto on jäätävää aukolla 8..sigma eroaa tästä halpis canonista paremmalla laadulla(ei ole muovia niinkuin canon) ja esimerkiksi bokeh on parempi samoin kuin kontrasti..se on myös hiukan valovoimaisempi.. ja parempi piirto 1.4:lla, kuin canonin omassa 1.4 lasissa..sigma on hyvä prime linssi, jos saa hyvän yksilön, mutta monesti ongelmia front focuksen tai back focuksen kanssa, joten tarvii käydä kalibroimassa rungon kanssa sit..
TykkääTykkää
Okei, kiitos paljon, jotain tällaista uumoilinkin… arvelin kanssa että Sigman laatu on pikkucanonia parempi, jotainhan tässä täytyy olla. Mulle on kyllä sattunut hyvä yksilö, ei minkäänlaisia ongelmia Sigman kanssa!
TykkääTykkää
Canonin sadan euron 50mm 1:1.8 -objektiivi on täälläkin käytössä todettu vallan mainioksi 🙂 Vaikka en minäkään mikään ammattilainen ole.
S @ Ladies Who Brunchhttp://lwbrunch.blogspot.fi
TykkääTykkää
Hyvä kuulla! 🙂 Yllätyin ihan miten hyvä se oli hintaansa nähden!
TykkääTykkää
Canonin 50mm 1.4 on taas sitten verrattavissa tuohon Sigman 1.4. Ja linssikään ei ole muovinen ja tarkennus ei pidä kamalaa meteliä. Itse pidän enemmän Canonista. Varmasti makuasioita…
Suosittelen myös muiden objektiivien hankkimista, sillä ne tuovat taas uusia mahdollisuuksia lisää… Itsekkin pitkään käytin tuota kiinteätä 50mm linssiä, mutta sitten innostuin luontokuvaamisesta tuli teleputken hankinta ajankohtaiseksi. 🙂
Pakko mainita vielä, että hyvän objektiivin ja kameran takana on myös kuvaaja.Huomaa, miten sinulla on silmää asetteluun ja taito nähdä miten saada kuvista mielenkiintoa herättäviä. Sellaisia, että niitä pysähtyy ihastelemaan pidemmäksikin aikaa. Saavat myös ajattelemaan ja inspiroitumaan. Osaat kuvata todella kauneimmat asiat. Upeaa!
Olisi hienoa nähdä, miten paljon kuvat muuttuvat kuvankäsittelyssä.
Kivaa viikon alkua kaikille. 🙂
TykkääTykkää
Voi ei, varmaan se on vielä jokusen linssin osto edessä 😉 Arvaan, että mullekin tulee vielä ajankohtaiseksi toi teleputki…
Kiitti paljon, joo oon kyllä samaa mieltä kuvaaja-asiasta! Kyllä sen huomaa onko kuvaajalla silmää vai ei -ottamatta kantaa nyt minuun itseeni mut kiitti hurjasti :))
TykkääTykkää
Kiva postaus!
Mä olen myös kiinteiden linssien suuri ystävä, mulla ei muita olekaan. Tykkään siitä, että kohtuullisella hinnalla saa paljon valovoimaa. Olen tähän asti kuvannut melkein pelkästään just tuolla Canonin f/1,8 50-millisellä ja olen todella tykännyt siitä. Kertonee jotain, että mulla on ollut välillä Canonilta lainassa kaikenlaisia putkia ja kameroita, mutta olen aina lainojen jälkeen todennut, että oma linssi paras linssi. Se on kuitenkin myönnettävä, että onhan se aina välillä vähän kapea.
Sain joulupukilta Canonin 24-millisen (f/2,8), joka on siis aika vanha, en tiedä myydäänkö niitä uutena enää missään. Se on ollut kotikuviin ja asukuviin ihan huippu. Mahtuu vähän enemmän kuvaan kerralla. 🙂 Ja nyt hankin ihan hetken mielijohteesta Canonin 40-millisen pannukakkulinssin (f/2,8). Sitä odotan kovasti itselleni uutta peruslasia, etenkin matkakäyttöön. Reissaan paljon ja otan aina järkkärin mukaan, joten se on ihan optimaalinen linssi, kun on niin ohut ja kevyt. Mun runko on 450D, joka on kuitenkin suht pieni ja kevyt sekin, tuntuu melkein, että olisi saanut minijärkkärin. 😀 Täyskennoisesta haaveilen ajoittain, mutta toistaiseksi olen pärjännyt tuollakin rungolla ihan hyvin.
Olen ihan samaa mieltä, että kuvaajan kuuluukin liikkua. Aika harvassa ovat ne tilanteet, että olisin oikeasti kokenut tarvitsevani zoomia. En nyt muuten muista, kuka valokuvaaja se oli, mutta joku oikeasti tunnettu kuitenkin, joka kuvasi koko tuotantonsa 50-millisellä. Että ei se tosiaankaan huono ole. 🙂
Kivaa viikko sinne Norjaan, teillä on niin upean näköiset maisemat siellä. Päästäpä joskus sinne!
Terkuin Norppa
skiglari-norppa.blogspot.com
TykkääTykkää
Vau kiitti pitkästä kommentista, tosi mielenkiinoista lukea näitä kokemuksia ja ajatuksia kun mulla ei ookaan pahemmin ollut ketään kuvauksesta innostunut kaveria kenen kanssa jutella! 🙂 Ja voi että tiedän näistä asioista niiiin vähän. Ois niin kiva oppia paljon lisää! 🙂
TykkääTykkää
Täytyy muistaa, että croppikennolla ja täyden koon kennolla 50mm vastaavuus ei ole ihan sama, esim. 50mm polttoväli croppikennolla tuottaa vastaavanlaisen kuvakulman kuin 80mm filmillä (ja tällöinhän puhutaan jo melkeinpä telestä). Itse olen ainakin kokenut croppikennolla tuon Canonin 50mm hieman liian ahtaana esim. sisätiloissa ja se soveltuukin oikeastaan parhaiten yksityiskohtien kuvaamiseen.
TykkääTykkää
Mmm, ok. Nyt täytyy sanoa etten tiedä edes minkälainen kenno mulla on. Great. *Lähtee selvittämään*
TykkääTykkää
Kiitos vinkistä! Olen miettinyt uuden objektiivin hankkimista jo pitkään, mulla siis vain se perusputki joka on kameran mukana tullut. MUTTA ei ole varaa mihinkään superkalliiseen, satasen vielä kykenen investoimaan. Ja juurikin olen tällainen taviskuvaaja joka lapsiaan ja kotiaan kuvailee…Makroputkesta tosin haaveilen myös….
TykkääTykkää
No sit toi ois kyllä just sulle… uskallan suositella :))
TykkääTykkää
Itse omistan molemmat ja eron oon huomannut kestävyydessä.. Vaikka voihan se olla, että maanantai kappalekkin minulle on sattunut. Nimittäin jo alle vuoden käytön jälkeen huomasin Canonin objektiivin tarkennuksen pissivän ja pahasti, loppujen lopuksi kuvat olivat tasaisen sumeita ja objektiivi käyttökelvoton. Sigmalla en tälläistä ongelmaa ole huomannut ja kuvat edelleen tarkkoja niistä kohdista, kun haluan niiden olevan.
Alkuun Canonin objektiivi oli kyllä suosikki ja oikein hyvä! Kestävyys kulki sitten hinnan kanssa käsi kädessä…:(
TykkääTykkää
Okei, no niin sitten näiden erot ois just sellasia kuin kuvittelinkin. Sigma on ainakin ollut tosi kestävä!
TykkääTykkää
Juu, kieltämättä tuo kiinteä linssi aluksi tuskastuttaa, kunnes hoksaa sen, että tosiaan kyllähän mä voin liikkua! 😉
Olen aktiivilukija, mutta turhan laiska kommentoija. Sun kauniista kotikuvista saan tosi usein iloa ja inspistä! Käyppäs kurkkaamassa meille jos ehdit 🙂
http://www.talosanomat.fi/valkoinen-aurora/
Jenni
TykkääTykkää
Kiitti ❤ Tuun kurkkaamaan 🙂
TykkääTykkää
Joo, näin on ja toi ahtaus on just se, mikä mulla ainakin tulee vastaan, kun ottaisin mieluusti joskus muitakin kuin yksityiskohtakuvia. 🙂 Saan ihan yllättäen lainata täyskennoista kameraa tällä viikolla, joten on tosi kiva päästä näkemään, miltä se 50-millisen ottama kuva näyttää ”kunnon” rungolla.
Norppa
TykkääTykkää
Niin… ehkä tälle cropille pitäikin miettiä 30 mm linssiä….?
TykkääTykkää
Mä en tosiaankaan ole mikään asiantuntija ja tiedän vain sen, minkä olen itse yrityksen ja erehdyksen kautta oppinut, mutta näitä on kivaa pölistä.
Jos tätä keskustelua lukee joku, joka kuvaa työkseen, niin olisi tosi jännää ja kiinnostavaa kuulla, minkälaista kalustoa hän käyttää vapaa-ajalla. 🙂
Norppa
TykkääTykkää
Niinpä 😀
TykkääTykkää
Oispa hauska lukea joku juttu koskien asuinpaikkaanne. En ole koskaan Norjassa käynyt, oispa nätti nähdä kuvia ja vähän kertomustakin millasta siellä on! 🙂 Nimim. Aurinkoinen
TykkääTykkää
Kiitti aurinkoinen, laitoin tänään jumppamatkalla -postaukseen vähän meidän maisemia ja yritän pian taas kuvailla täällä maisemia vähän enemmän! 🙂
TykkääTykkää
Böö! Asiani ei liity tuohon nyt millään lailla 😀 Haluaisin vaan kysästä, että kuinka saan noin ihanan luonnoliset laineet hiuksiisi? =D Vai onko luonnonkiharaa? Kiitos!
TykkääTykkää
Hih, kiitti kysymästä :)) Näille en oo kyllä valitettavasti tehnyt mitään, eli kihartuu aika paljon tää mun tukka -silloin kun sitä huvittaa ;D
TykkääTykkää
Minulla on tuo sama Sigma ja täytyy myöntää että se on enemmän kuin rahansa arvoinen! Minulta löytyy myös tuo satasen versio Canonin 50mm enkä sitä suosittele kyllä kenellekkään, se ei kyllä toimi niinkuin toivoa saattaisi ja satanenkin on liikaa linssistä joka toimii kun sitä itse huvittaa.
Sigmat ovat aina olleet luotettavia.
TykkääTykkää
Joo toi Sigma on loistava, mullakin ollut jo monta vuotta…. Tosin viime vuoden lopulla jätin sen lentokoneen ruumaan ja olen nyt jälkeenpäin miettinyt onko siellä voinut olla liian kylmä tms. -ehkä linssi vain saanut jotain iskuja. Sen tarkennus nimittäin yhtäkkiä takkusi ton lentoreissun jälkeen…
Että jotain sille sattui, mutta varmasti mun oma vika eikä linssin heikentyminen… Niin siksi tullut ajatuksia uudesta linssistä…
TykkääTykkää
Mulla on vastaava nikonilta, tosin 35 mm 1.8, joka croppirungolla vastaa 50 millistä. Hintaa 200 euroa. Mitä enemmän kuvaan, sitä vähemmän luulen tarvitsevani teleä. Kun aloitin, mielessä oli että pitkä putkihan pitäisi saada. Nyt on ihan päin vastoin, kaipaisi ehkä jotain 14 millistä, jotta saisi laajempaa kuvakulmaa. Lisäksi sellainen tele, jolla vähänkin huonossa valossa kuvaisi jotain maksaa mammonaa. Kukin tietysti kuvaustarpeensa mukaan, mutta mutta… Onneksi tuli hankittua tuo kiinteäpolttovälinen, ei kaipaa yhtään liikkuvaa osaa lisää 😉 Käy katsomassa pilottikuvaa.blogspot.fi Muutamaa kuvaa lukuunottamatta kaikki (laajakulma oli lainassa) on otettu 35 millisellä.
Minä en muuten haaveile täyskennoisesta niin kuin joku tuolla aiemmin, kun katsoo niihin sopivien lasien hintoja ja kuvien tiedostokokoja.
Terveisin Olli
TykkääTykkää
Hmm, nyt kun selvitin että mullakin on croppi, olen vähän miettinyt josko 30 mm oiskin aika hyvä vaihtoehto… Tai 35mm. Tää sun kommentti taas tukee vähän tota ajatusta. Kiitti paljon linkkivinkistä, käyn katsomassa!
TykkääTykkää
Postaustoive !!!!
Kun olet noin hoikka ja hyvinvoivan näköinen, voisitko pitää ruoka-liikuntapäiväkirjaa muutaman päivän ja tehdä siitä postauksen??? :)Saisi pullukat sohvaperunat kuten minä inspistä liikkua ja syödä toisella lailla . Kiitospaljon jo etukäteen.
t sohvaperuna
TykkääTykkää
Kiitti vinkistä, coming up! :))
TykkääTykkää
Hei, sinulla uskomattomat hiukset! Laittaisitko vaikka postauksen lettien tekemisestä, ja kihartamisesta. Myös postaus eri kihartimista tms olisi tosi mukava! Itselläni melkein samanpituiset hiukset kuin sinulla, mutta suorat. Haluaisin niihin edes joskus väkertää laineita tms. Kiitos jo etukäteen! 🙂 t.Hanna
TykkääTykkää
Oukei Hanna, hiuspostaukset on aina kivoja ja teen niitä tosi mieluusti. Tulossa on siis sekin – veikkaan ensi viikon loppua! 🙂
TykkääTykkää
Tuolla aiemmin ihmeteltiin mitähän ammatikseen kuvaavat käyttää kalustona, niin voin paljastaa: Kuvaan itse työn puolesta ja opetan valokuvausta. Kuvaan 1000D kitillä ja vanhalla romulla pokkarilla! Myönnettäköön että mielellään lainaan kuvauskeikalle objektiivit, kohina tulee pimeyden takia kuvissa ongelmaksi. Olen juurikin tuota canonin 50mm 1.8 linssiä lainaillut ja jotain valoisaa teleä koitan haalia – hinnat vaan nousee valoisuuden mukana varsinkin noissa teleissä.. Täyskennonen olisi toki jees tai muuten vaan paremmilla pikseleillä varustettu, mutta paljolti on hommat siitä kiinni kuinka hyvin vehkeensä hallitsee, oli se vehe mikä tahansa. Siinä mielessä valokuva on, ja ei ole, välineurheilua. Olis hienoa kyllä kuvata jollain vanhalla rungolla ja säilöä filmiä pakkasessa!
Paljon on kiinni siitä minkälaista settiä kuvaa, että mikä on kaluston vaatimus. Ei 1000D-kitti ja pokkari riitä jos kuvataan valan lehtien kuvitusta tai studiokuvaa.
TykkääTykkää
Heippa! Pakko vielä kommentoida tätä kuvausjuttua sen verran, että TOIVON kovasti tuota lupailemaasi juttua kuvien käsittelystä!! Pliis, toteutathan sen 😉
TykkääTykkää
Hei osaatko sanoa onko canonin 50mm 1:1.8 yhteensopiva Nikonin kameroiden kanssa? Itsellä käytössä Nikon D3000 ja etsinnöissä olisi kevyt-harrasteluun 50mm objektiivi. 🙂
TykkääTykkää