
tai voita yksi :)))





Heip, tässä olisi taas yksi superhelppo neulottava! 🙂 Tarvitset tosiaan noin nelosen pyöröpuikot (esim. tälle Rowanin angora hazelle neuvotaan valitsemaan 3,5, mutta mulla oli 4,5) ja vain yhden kerän angora hazea á 25g!
Aloitat luomalla pyöröpuikolle noin 94 silmukkaa (paljon enempää ei kannata tehdä, sillä pipo venyykin jonkin verran käytössä aika nopeasti). Neulot sileää neuletta noin 23cm, jonka jälkeen aloitat kavennukset.
Kaventelet ensin joka kerroksen ensimmäisen silmukan pois yhteensä viiden kerroksen verran. Sitten alat kaventelemaan koko kerroksen pituudelta ensimmäisellä kerroksella joka 5. silmukan. Seuraavalla kerroksella joka 4. silmukan – sitten joka 3. silmukan ja lopuksi joka 2. Ja lopuksi päättelet kaikki jälejelle jääneet silmukat ja ompelet (neulalla ja angora hazella sivut yhteen ja kappaleen pipoksi.
Easypeasy jälleen :))
Rowanin a-i-v-a-n-s-a-i-r-a-a-n-i-h-a-n-a ”angora haze” koostuu noin 70% angorasta, 10% villasta ja 20% nylonista ja siitä saa aivan täydellisen pipon aika pikkuvaivalla. Lanka on itsessään toki melkoisen arvokasta (kuten angoralangat aina), mutta koska tähän pipoon ei tosiaan kulu kuin yksi kerä, on kuitenkin kerän hinta noin 10 euroa pikkuhinta angorabeaniesta (nimim. katselin näitä ensin kaupoissa….).
Reippaana tyttönä arvioin langankulutuksen pikkasen yläkanttiin pipomateriaalia hankkiessani ja ostin angora hazea peräti kolme kerää. Siksipä mokan hoksattuani päätinkin tehdä oman piponi lisäksi yhden siskolleni ja -TSADAA- yhden teille! Nyt siis ennen kaikkea kaikki totaalisen neulontataidottomat kommenttiboksiin jos haluatte osallistua yhden uunituoreen pipon arvontaan! :))
Yhdelle teistä lentää postissa yksi tumman harmaa angorabeanie by me ❤ Nyt vain kommenttia boksiin jos pipoa toivotte… ja täällä puikot heilumaan, jotta beanie on lähetyskunnossa loppuviikosta -lähetän sen voittajalle mahdollisimman pian 🙂
Huippumakea pipo! 🙂 Mukana arvonnassa!
TykkääTykkää
Ihana pipo, olisi ihana voittaa:)
Anna
TykkääTykkää
Voi että, nyt on lämpöisen ja kauniin näköinen pipo! Koko kouluiän teknisessä työssä nauloja hakanneena voin enää vain unelmoida neulomistaidoista 🙂 Tälle pipolle tulisi käyttöä täällä pohjois-suomessa!
Helen
TykkääTykkää
”Pipo päässä talvisäässä parasta on olla. Pää jos pahoin paleltuu on aivot hunningolla!”
Aivan ihana pipo sulla, tahtoisin itselleni toisen omakseni saada. Kiitän kuitenkin ohjeesta, jos arpaonni ei olisikaan mulla 🙂
TykkääTykkää
Oi-oi-oi! ❤ Niin ihana! Ja ennen kaikkea tyylikäs. Just täydellinen olisi.
-Suvi
TykkääTykkää
Tahtois pipon! Rakastan pipoja 🙂
– Jenni
TykkääTykkää
Mukana, jos vaikka oma jää tekemättä, paleltaa jo!
TykkääTykkää
Maailman täydellisin pipo. Olisinpa onnekas jos arpaonni suosisi…!
TykkääTykkää
Ihana ❤
Hansu
TykkääTykkää
Täysin käsityötaidoton ottaisi mielellään käyttöön noin ihanan pipon! Melkein tekisi mieli opetella itse, mutta kokeillaan tätä ensin 🙂
Heidi
TykkääTykkää
Osallistun!
TykkääTykkää
Voihan pipo! Olisipa ihana pään lämmittäjä syksysäässä ja pelastaja kun hiukset ei meinaa aamulla totella. 🙂
-marialoviisa
TykkääTykkää
Tuo sopisi niiiiii-iiiiin hyvin sen juuri ostamani pehmoisen ja pörröisen Pia jotain -huivin kanssa. Peuk peuk peuk!
Maria
TykkääTykkää
I.H.A.N.A!!
Syysterkuin, Ansku
TykkääTykkää
Osallistun! Hauska arvonta muuten, tarvitseekohan ilmottaa, jos on erityisen iso pää .. O No, mulla on onneksi aivan tavallisen kokoinen. 🙂 Mikäli en voitakkaan, niin satutko tietämään, mistä suomesta sattuisi saamaan ko. lankaa? Kiitos jo etukäteen.
Terhakkaa syksyä sinne Norjaan!
TykkääTykkää
Ihana pipo! Sopisi tämmöisen kovasti pipovastaisen ihmisenkin päähän varmaan kivasti 🙂
TykkääTykkää
Oi! Olisipa ihanaa saada noin söpö pipo. Olen itse täysin neulomistaidoton ja ihailen aina suuresti teidän käsityötaitoisten luomuksia. Harmaa pipo sopisi täydellisesti viime vuonna (kaupasta ja kalliilla) hankkimaani kaulaliinaan…
TykkääTykkää
Ottaisin niin mielellään tuon pipon sillä itse olen juurikin täysin neulontataidoton! 😀
TykkääTykkää
Oi, ihana pipo! Juuri tuollainen olisi hakusessa, harmi vain etten itse osaa neuloa.. 😉
-Ninni-
TykkääTykkää
En kestä näitä sun kuvia, juma miten kauniita!
Pipo tulis niin tarpeeseen, meil toimistossa 18 astetta ja tuo sopis just työasuun : D
TykkääTykkää
Mullemullemulle 🙂 Aivan ihana pipo!!
Terkuin, Suvi
TykkääTykkää
Miulle, miulle, mie haluan sen pipon!!! 🙂
Terkuin Tuikku
TykkääTykkää
Oi vitsi tuollainen pipo olis ihana 🙂
Emmi L.
http://happyfeetingblogi.blogspot.com
TykkääTykkää
Mageen näköinen! Olisi ihana saada kyllä samanlainen itsellekin 🙂 Olen ihan toivoton neulomaan.. Vaikka kyllä sitä varmasti oppisi jos viitsisi opetella 🙂
Emilia
TykkääTykkää
Oi kuinka ihana pipo, sopisi tänne lapin pakkasiin talvella lämmittämään:)
T. Lensku
TykkääTykkää
Ihana pipo! Kaulaliinan kutominen kestänyt jo 20 vuotta, ehkäpä tämän söpön pipon saisi nopeammin valmiiksi 🙂
Kati
TykkääTykkää
Ihanan värinen ja mallinen beanie. Kunpa arpaonni suosisi 🙂
Sanna
TykkääTykkää
Ehdottomasti syksyn söpöin ja magein pipo! Oot niin taitavakin…
Carolina
TykkääTykkää
Ihana peruspipomalli! Ehdottomasti haluan osallistua arvontaan! Pipoja(kaan) ei voi ikinä olla liikaa!
MariaK
TykkääTykkää
Kyl määki tykkäisin 😉
TykkääTykkää
aivan upea! täällä yksi aivan onneton neuloja, joten mieleni kovasti tekisi tuollaista upeutta omaan valikoimaan :>-Haidi
TykkääTykkää
söötti pipo, oispa ihana kerranki voittaa 😀 t Leena
TykkääTykkää
Tahtoo ehdottomasti,koska itsellä ei kudin kädessä pysy:))
-KATI-
TykkääTykkää
Ilmoittaudun kisaa, koska tänä talvena pikkuvesseli pitää huolen siitä ettei ylimääräistä aikaa puikkojen pyörittelyyn jää.. =) Johanna
TykkääTykkää
Aivan ihana! olisin niin onnellinen, jos saisin tuollaisen pipon 🙂 Peukalo keskellä kämmentä täälläkin neulomisen suhteen.
Sanna
TykkääTykkää
Mähaluunmähaluunmähaluun!! Eka pipo ikinä, mikä miellyttää mun silmää. Siksi en ole koskaan (lapsuutta lukuunottamatta) omistanut yhtään pipoa. Olisiko jo aika, sillä ikää on toissaan jo 40 😉
Päivi
TykkääTykkää
Minulle tietysti kun olen niin surkea käsityöihminen, etten ikinä saisi tehtyä tuollaista.
TykkääTykkää
Tosi ihana<3 Olisin niin onnellinen saadessani tuon. Ihana blogi sulla.
TykkääTykkää
Ai kun on söpö pipo. :))) Osallistun ehdottomasti arvontaan!
TykkääTykkää
Tällekin totaalisen onnettomalle neulojalle kelpaisi ihana pipo syyspäivien iloksi 🙂
TykkääTykkää
Voi, miten ihana ja lämpöisen näköinen, mutta myös tyylikäs pipo! Itse olen NIIIIN onneton neuloja, että olisin ikionnellinen tällaisesta piposta!
Minna
TykkääTykkää
Voi mikä ihana arvonta, aivan ainutlaatuinen palkintokin.. voi kun onni suosisi :)!-Jossukka
TykkääTykkää
Voih, mä niin tahdon tuon pipon!! Aivan ihana ja väri osuu ja uppoo syystakkini kanssa!
TykkääTykkää
Eteerisen tyylikäs pipo – juuri minulle sopiva 🙂
t. Mindi
TykkääTykkää
Voi ei, miten iloinen olisinkaan tuosta angorabeaniesta! Tällä hetkellä ei neulominen minulta atooppisen ihottuman vuoksi onnistu, joten olisin ihan erityisen iloinen, jos arpaonni suosisi minua. 🙂
Cessi
TykkääTykkää
On kaunis! Kelpaisi minullekin!
-Anna
TykkääTykkää
Voi jeeee! Niin paras arvonta! Osallistun 🙂
T: voi kunpa osaisinkin tuon itse
TykkääTykkää
On ihana pipo, mielelläni tuon voittaisin!:)
Johanna
TykkääTykkää
oi tämä olisi ihana syyspipo! 🙂
TykkääTykkää
Oi miten ihana! Juuri tuollaista ohutta pehmoista harmaata unelmaa olen tänä syksynä himoinnut! Piristäisi ihanasti neulomistaidotonta angiinatoipilasta.
-Mikri-
TykkääTykkää