Vaputon vappu

& salsanamia viidelle

 mekko Odd Molly como dress / Salsanamia saatu blogin kautta

 

Täällähän ei vappua vietetä kuten Suomessa; første mai on pyhä, mutta juhlinta on huomattavasti vaatimattomampaa. Aktiivisimmat muodostavat vappupäivän marssin, mutta yleisöä taitaa kunnolla kertyä vain suurimmissa kaupungeissa.

Olemme siis pikkasen ehtineet touhumaan hyötyhommiakin; nurmikko leikattu ja vaatekaapin talvisisältö vaihdettu kesään. Mansikantaimia istutettu ja kukkia kylvetty; etenkin hajuherneen kasvua odotan innolla ja jännityksellä! Ne ovat mun mielestä niin kauniita, mutta ei meillä niitä koskaan ennnen ole ollut, joten saapi nähdä miten käy. Nyt on muuten hyva aika kylvää niin suoraan maahan kuin esikylvöpurkkeihinkin; toukokuun alkua suositellaan monille kasveille, joista osa sitten tarvitsee alkuviikkonsa sisälämmössä.

Jos tänään sitten kuvaisi vaatekapista huutismyyntiin siivotut vaatteet, niin ehkä huomenna voisi olla luvassa kiva pieni keväthuutokauppa.

Mitäs me sitten ollan työn sivussa vappuna kuunneltu? Salsanamia! 😛  Levy on aivan loistava; aikuisille leppoisasti keinuttavaa rytmimusiikkia ja lapsille tarinoita suomeksi. Mun musiikkimaku on niin yksipuolisen lattari, että lapset ovat kasvaneet jatkuvan salsan säetyksellä; nyt saivat vihdoin oman levynsä ja vieläpä suomeksi, loistavaa. :)) Meillä lasten lempparibiisi taitaa olla sopivan jännä ja hassu Susi.

Haluaisitko kokeilla Salsanamia? Kirjoita kommentti ja viidelle teistä lähtee levy tulemaan! 🙂

Kivaa lauantaita sitten vaan! 

168 vastausta artikkeliin “Vaputon vappu

  1. Olen ehdottomasti mukana arvonnassa! Tässä olisi mahtava levy musiikkia rakastavalle tyttärelleni. Saataisiin uusia biisejä perheen tanssihetkiin.
    Kaunista kesää toivottelee,
    Kati

    Tykkää

  2. Musiikkivaihtelu olisi mukavaa. Kahden 5veen kanssa tanssahtelu kotiparketilla on helppoa liikuntaa. Sitä vaan taviis joskus vaihtaa levyä… (heh heh) mamma turtuu jo noihin peruslastenlauluhin.

    Tykkää

  3. Hei, monet näyttävät luulevan että tämä Salsanamia on ensimmäinen lattarilevy lapsille. Ei vaan ole Salsamania on aiemminkin tehnyt levyn lapsille, kotoa löytyy tämä älpprinä, mutta nyt ei ole soitinta että voisi sitä kuunnella. Puolisoni on soittanut bändissä joten Salsamania on näistä ajoista tuttu bändi. Sinänsä hauska juttu että tämä tuli esille vuosien takaa.. ja vieläpä Norjan kautta. 😉
    Johanna, oletko kuullut Salsamanian levyn Rakovalkealla?

    Tykkää

  4. Moips! Antaisin levyn 7-vuotiaalle Siiri tytölleni, joka aloitti kansalaisopistolla lasten zumban! -Emilia-

    Tykkää

  5. Vanha kunnon Salsamania! Kyllä kelpaisi kuunnella lastenversiotakin 🙂 Kummitytölle antaisin!
     
    Vippa

    Tykkää

  6. Hei! Ihana keväinen postaus!
    Meidän ulkosuomalainen perhe iloitsisi kovasti Salsanamista! 🙂
     
    t. Sanna

    Tykkää

  7. Meidän lapsen saa rauhoitettua, piristettyä ja nukutettuakin hyvällä musalla. Tämä(kin) levy tulisi siis tarpeeseen! 🙂

    Tykkää

  8. Ihanan rentouttava on blogisi!Olisipa ihana saada salsanami-levy perheeseen jossa taapero masussa ollessaan kävi useilla reggaeton ja salsa-tunneilla ;-)T ko tansseihin pahasti höpsähtänyt äiti

    Tykkää

  9. Otsikon perusteella odotin kohta lukevani Salsanami-reseptiä viidelle :D. Mutta tämä olikin paljon parempaa!  Lapset kyllä tykkäisivät jorata salsan tahtiin.

    Tykkää

  10. Ehdottomasti haluaisin Salsanamia -levyn. Asun Ranskassa ja luulenpa, että tästä tulisi kaksikielisten lasteni uusi suosikki levy, jonka tahdissa tanssia ja vielä Suomen kieltäkin! 🙂
    -E

    Tykkää

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: