Täti Vihreä

arpoo Patykaaa!

 vihreä trikoomekko alla Malboro Classics / pellavainen liivimekko ChillNorway*

Heippa hei, tänään on sateiden lomassa jo vähän istuteltu kukkasia ruukkuihin ja aloiteltu pihajuttuja -jee tästä se taas alkaa, pihakausi. Tai no, ei tässä paljon taas oo ehtinyt jos totta puhutaan. Eilenhän mulla oli sellainen aikataulu jotta normaalin työpäivän päätteksi yksi jumppatuntisijaistus ja jumppatunnin jälkeen lupauduin vielä sijaistamaan yhden yövuoron. Niin että tänään on lähinnä yritetty nukkua 🙂 Yritetty siksi, että tunteja tuli reilut neljä. Mut ei se mitään. Tän päivän saldo on tasan noi kaksi ruukkua. Ne olen istutellut. Mitään muuta en oo tehnyt :))

Tukkakin on tyylikäs (kuin 4 -vuotiaalla) kosteuden kihartama ja kynsien alla multaa, mutta ajattelin nyt kuitenkin tulla jatkamaan juttua noista Patykoista, joihin olen ihan höyrähtänyt. Nimittäin tarjoamaan yhdelle teistäkin ton mun suosikkini ihoseerumi/hiusöljyn ja kasvojen puhdituspaketin. Nämä ovat niin loistotuotteita, että täytyy ehdottomasti laittaa jakoon! 

Patyka -tuotteisiin voi (ja kannattaa) tutustua vielä paremmin Jolie.fissa mutta liitän nyt tähänkin vähän infoa niin tiedätte mitä toivotte! 🙂

 Patyka on pariisilainen luksusmerkki, jonka filosofian ytimestä löytyvät parhaat luomulaatuiset, Reilun kaupan periaatteita kunnioittavat raaka-aineet sekä taidokas tekninen osaaminen. Tuotteet ovat innovatiivisia, hienostuneita, sosiaalisesti vastuullisia ja ympäristöystävällisiä. Patykan pakkauksista huokuu pettämätön maku ja ajaton ranskalainen tyylikkyys. Estetiikka on saanut inspiraationsa pariisilaisrakennusten julkisivuista sekä pienten yksityiskohtien merkityksellisyydestä. Hienostuneisuus on läsnä jokaisessa yksityiskohdassa – kaikki on hiottu viimeisen päälle: pakkausten ulkoasu, tuoksut, tuotteiden ylellinen koostumus, pehmeät sävyt. Patyka yhdistää naisellisen kauneuden, nautinnon, tehokkuuden sekä vastuullisuuden yhdeksi harmoniseksi kokonaisuudeksi, ainutlaatuiseksi kauneuden kokemukseksi. Patyka on ylistys Pariisille, yksityiskohtien estetiikalle ja ennen kaikkea persoonalliselle, inspiroivalle naisellisuudelle. Ei siis mikään ihme, että Patyka on valloittanut monien tunnettujen kaunottarien sydämet aina Gwyneth Paltrowsta Lady Gagaan.

 

Patyka Biokaliftin Puhdistusöljy Kaikille ihotyypeille (25+)

Patykan 3 step-puhdistuksen ensimmäinen vaihe. Puhdistusöljyssä on ainutlaatuisen ylellinen koostumus, joka on kuin pehmeää samettia. Öljy puhdistaa, kirkastaa ja antaa iholle happea. Poistaa epäpuhtaudet ja ravitsee ihoa sekä tasapainottaa ihon väriä. Sisältää runsaasti E-vitamiinia, kaktusviikunauutetta, sekä ruusunmarja- ja hasselpähkinäöljyä. Puhdistuksen toinen vaihe on Biokaliftin Puhdistusvaahto. Pakkauskoko 100 ml.

Patyka Biokaliftin Puhdistusvaahto (25+)

Patykan 3 step-puhdistuksen toinen vaihe. Hellävarainen, mutta syväpuhdistava samettisen täyteläinen vaahto, joka suojaa ja elvyttää ihoa uudistaen ihosoluja. Ylellinen koostumus, joka puhdistaa epäpuhtaudet, antaa iholle happea sekä terveen, kirkkaan hehkun. Puhdistuksen kolmas vaihe on Biokaliftin Kasvovesi. Pakkauskoko 150 ml.

 

Patyka Biokaliftin Suojaava ja virkistävä Kasvovesi (25+)

Patykan 3 step-puhdistuksen kolmas vaihe. Kasvovesi, joka sisältää seitsemää erittäin tehokasta ikääntymisen merkkejä ehkäisevää aktiiviainetta. Puhdistaa viimeisimmätkin epäpuhtaudet iholta ja stimuloi ihoa. Ihosta tulee iki-ihanaisen puhdas, kirkas ja valmis vastaanottamaan puhdistusta seuraavat hoidot. Kasvovesi palauttaa iholle raikkaan harmonian. Sisältää 40 % aloe veraa, joka on erityisen korjaava ja suojaava. Biosaccharide Gum-1 on bio-fermentoimalla valmistettu raaka-aine, joka vähentää ärsytyksiä sekä kosteuttaa ihoa välittömästi muodostaen ikään kuin vesisermin iholle. Kauran polysakkaridit kiinteyttävät ihoa. Damaskuksen ruusun hydrosoli kirkastaa ihoa ja supistaa ihohuokosia. Hexapeptide 11 on myös bio-fermentoimalla valmistettu luonnon raaka-aine, jolla on ihon väriä parantavia ja kiinteyttäviä ominaisuuksia. Appelsiininkukkavesi kosteuttaa ja parantaa ihon elastisuutta. Pakkauskoko 150 ml.

Patyka Absolis Hoitava öljyseerumi kasvoille ja vartalolle

Öljyseerumi, jota iho suorastaan janoaa. Ihoa uudistava yhdentoista eteerisen öljyn ja kasviöljyn cocktail, joka palauttaa elinvoiman takaisin ihoon. Koiranruusu sisältää stimuloivia omega-rasvahappoja, jotka uudistavat ja vahvistavat ihoa samalla kun vehnänalkio ja oliiviöljy kosteuttavat syvältä. Jojobaöljy tarjoaa kosteutusta, joka ei jätä rasvaista pintaa ja oliiveista saatava skavalaani rauhoittaa ärsytyksiä ja tulehduksia. Lasipullo 50 ml
 
Kirjoittele kommettia boksiin niin olet mukana arvonnassa 🙂 Yksi onnekas voittaa koko paketin!
 
Lykkyä tykö tytöt 🙂
 
…ja voittaja arvotaan sunnuntaina 12.5….
 

959 vastausta artikkeliin “Täti Vihreä

  1. Apua mikä määrä kilpailee kanssani arvonnasta!! Olisitko ikinä uskonut, että blogisi arvonnat houkuttavat näin paljon! Hienoa, Johanna!!

    Tykkää

  2. Ihanan kesäisiä kukkajuttuja, meilläpäin odotellaan vielä viimeisten lumien sulamista. Patyka-tuotteet kiinnostaa kovastikin, varsinkin nyt kun pikkuinen mahassa 🙂 eli mukana arvonnassa! Mukavaa kevättä!
    -Tiina

    Tykkää

  3. Luonnonkosmetiikka on melko uusi juttu mulle vielä, olisi kiva tutustua hehkuttamiisi tuotteisiin. Ihanaa äitienpäivää sinnekin!
    Priska

    Tykkää

  4. Hei,mukava blogi sinulla! Eka kerta kun kommentoin, vaikka olenkin löytänyt blogisi jo pari vuotta sitten. Pidän kovasti tyylistäsi ja erityisesti hiuksistasi: ne ovat yksinkertaisesti upeat!Olen ehdottomasti mukana arvonnassa, sillä koitan parhaillaan vaihtaa kosmetiikkajutut luomumpiin versioihin. Näitä Patykan tuotteita on vilahdellut jo muissakin blogeissa, joten oikein mielelläni pääsisin itsekin niitä kokeilemaan, vaikuttavat mahtavilta. Varsinkin tuo öljyseerumi kuulostaa ihanalta. Aurinkoista kevään jatkoa! 🙂
    -rani

    Tykkää

  5. Absolut med i vinstdragningen! Som en nybliven mamma vore detta en härlig morsdagspresent, fast om jag är ärlig så tror jag att den bästa presenten ändå blir det mannen å lilla gossen på två månader hittat på! Bloggen är underbar, jag är väligt förtjust i din stil, både i inredningen å kläderna!

    Tykkää

  6. Vieläkö ehtii mukaan arvontaan? Mukavaa lukea oikeita (ja hyviä) kokemuksia luonnonkosmetiikasta!

    Tykkää

  7. Olen kuullut kyseisistä tuotteista pelkkää hyvää ja haluan ehdottomasti päästä itsekin kokeilemaan niitä 🙂 Mukana arvonnassa siis!

    Tykkää

  8. Tähän arvontaan ei voi olla osallistumatta! Mahtava setti! Ihana täti vihreä ihanassa blogissaan myös 🙂
    ams

    Tykkää

  9. Hei Johanna!
    Ajattelinpa kommentoida tähän postaustasi blogisi nimestä. Älä suotta mollaa pikakeksintöäsi! Itsensä määrittely miehen kautta… no, ehkä feminiinisesti ajatellen hiukan niinkin, mutta sisältöhän osoittaa, että olet ihan aidosti nainen oman elämäsi keskiössä :)!
    Ja kyllä perheellisen naisen elämää väistämättä muovaavat mies ja lapset. Eikä siinä ole mitään pahaa, se vain osoittaa takana olevan jotain todella rakasta. (Hmm, muu olisikin aikas itsekästä :/. )
    Blogisi nimen ansiosta oikeastaan olen nyt täällä :D! Törmäsin puolisen vuotta sitten jossakin jotenkin tähän, ja nimi ”Kalastajan vaimo” vain kuulosti jotenkin aidommalta, reilummalta, lämpöisemmältä ja elävämmältä kuin muut. Ja myös sisältö osoittautui juuri sellaiseksi. Siksi jäin seuraajaksesi (ja on muuten ainoa blogi jota seuraan!)
    Ihanaa, että tsemppaat blogissasi muistamaan elämän aidosti tärkeiden juttujen merkityksen. Ja iloitsemaan niistä asioista, usein kovin pienistäkin, jotka oikeasti tekevät onnelliseksi. Ei ole yksi eikä kaksi kertaa, kun oman pään päälle juuttunut sadepilvi on vaihtunut auringonpaisteeksi tekstiesi ansiosta :).
    Arvot, elämän pohdiskelu, arki, liikunta, luonto, näin Suomesta katsoen eksoottinen Norja – ja siihen päälle sopivasti unelmia, vinkkejä ja puutarha-, sisustus- ja muotihaaveilua. Minuun reseptisi osui ja uppoaa. Siis pyh mielikuvalle vanhoista kalastajaeukoista, nimi istuu blogillesi kuin pikkukajava Norjan rannikon kalliolle :))! (pikkukajava = sellainen lokinsukuinen lintulaji, norjaksi krykkje, varmaan tiedätkin?)
    KIITOS siis blogistasi ja hyvää äitienpäivää sinne :)!
    Jään jännäämään, josko onni suosisi tämän kommentin myötä ;)… Suosin luomua, reilua, 2nd handia ja luonnonkosmetiikkaa aina kun mahdollista, mutta pitkän sairastelun myötä roposet ovat tiukassa enkä juuri nyt voisi ja raaskisi uhrata Patykaan, niin mielenkiintoisilta ja ihanilta kuin tuotteet vaikuttavatkin. Jospa sinä olisit onnenlintuni tässä tänään :).
    t. Kalastajan tytär

    Tykkää

  10. Tuotteet OVAT huippuja, opiskelijalle vaan liian kalliita 😦 Sanon että NYT nappaa ja elän onnellisena loppu vuoden ❤ 
    Love: Marjaana

    Tykkää

  11. Tuotteet kuulostavat ihanan hoitavilta ja luonnonmukaisilta, ja ulkonäkökin on kaunis! Näin raskausaikana taistelen päivittäin ihon erilaisten ongelmien kanssa joita aiemmin ei ollut ja kaikenlaista on tullut tässä kokeiltua, tuloksetta. Olisikohan luonnonkosmetiikasta avuksi?

    Tykkää

  12. Kiinnostus Patykaan senkuin kasvaa! Tätä hehkutetaan nyt joka paikassa ja tuo kuvaus hehkeästä ihosta kolmivaiheisen puhdistuksen jälkeen kuulostaa kerrassaan siltä, että se on pakko kokea. Ja vielä vallan ilman synteettisiä kemikaaleja – ah ihanuutta! /anne.

    Tykkää

  13. Patyka-arvonnan perässä tulin blogiisi, ja voi että olen onnellinen siitä. Ihanan blogin löysin, visuaalisesti ja sisällöllisesti kaunis! Kiitos.

    Tykkää

  14. Ihania kuvia! Olet kaunis nainen! Ensimmäinen kerta blogissasi minulle. Osallistuisin arvontaan mielelläni. Ihanaa kevättä sinulle!

    Tykkää

  15. Hei, vieläkö yksi myöhemmin herännyt äiti ehtii arvontaan! Aurinkoista äitienpäivää kaikille. Toivoo täti-ruskea

    Tykkää

  16. Ihana vihreä mekko ja taas kerran kiva arvonta. Nyt vaan sormet ja varpaat ristiin, että voitto osuu kohdalle :)! T. Jossu

    Tykkää

  17. Patyka on itselle vielä vieras, mutta pitkään jo ollut toivelistalla! Mukana arvonnassa ollaan! (:

    Tykkää

  18. Olen kuullut näistä tuotteista ainoastaan hyvää! Itse en ole vielä päässyt kokeilemaan, koska ovat opiskelijan budjettiin hieman liian tyyriitä. Onneksi pian on synttärit! 😉
    t. Veera

    Tykkää

  19. Vierestä seurannut Patykan kulkua blogista toiseen suuren suosion saattelemana, joskos nyt pääsisi itsekin testaamaan ❤ 🙂 ~Sanna.S 

    Tykkää

Jätä kommentti